Správné pohybové návyky – Jeden z pilířů zdravého pohybového aparátu

2.8. 2015Filip Kuňák3872x

Jízda na kole

 

Vzpomínám si, že jsem ještě před pár lety vůbec nepřemýšlel o tom, zda nějaké pohybové stereotypy vůbec existují. Věřím tomu, že ani Vy nepřemýšlíte nad Vašimi pohybovými stereotypy. Ale není to chyba? Troufám si říci, že po dočtení tohoto článku mi většina z Vás bude vděčná, že jsem vám pootevřel oči a ti ostatní na mě budou naštvaní, že jsem jim také pootevřel očiJ. Jak je to možné? Tak uvidíte, do jaké skupiny budete patřit na konci tohoto článku.

Nejdříve je vhodné si vysvětlit, co jsou to obecně stereotypy. Za stereotypy se v podstatě označují návyky nebo zvyklosti. Sem můžeme zařadit nejrůznější návyky, jako jsou třeba řízení auta, ale také například dýchání nebo chůze.

Za pohybové stereotypy se považují všechny pohybové návyky, které vaše tělo vykonává. To může být například chůze, běh, plavaní, sezení u stolu, zvedání předmětů ze země, jízda na kole a mnoho dalších.

Jak vznikají pohybové návyky?

To vše umožňuje lidský mozek a jeho schopnost pamatování si. Tímto mechanismem si v podstatě ulehčuje život. Jakmile děláte stále tu jednu činnost dokola, jednoduše řečeno ji mozek přesune do stereotypů a dál se nad ní nemusí zamýšlet a může se zabývat jinými úkoly, které vyžadují maximální soustředění. Stejný příklad vám mohu uvést u řízení auta.

Příklad ze života:

Jistě si každý z vás pamatuje na dobu, kdy jste se učili řídit. Vše bylo tak složité. Museli jste udělat mnoho úkonů, než jste se rozjeli a navíc po Vás instruktor chtěl, abyste sledovali i dopravní značky. Určitě to pro většinu z Vás bylo velmi složité. Postupem času to však bylo jednodušší a daleko přirozenější. Nyní nepřemýšlíte, kdy mačkáte spojku nebo kdy řadíte. Prostě to děláte. Nestalo se nic jiného, než že Váš mozek zařadil celý proces řízení auta do stereotypů, aby se mohl opět věnovat jiným a novým úkolům.

Takže se určitě všichni shodneme, že bez stereotypů bychom nemohli žít tak, jak žijeme. Stereotypy jsou tedy dokonalý mechanismus. Má to však bohužel jeden háček. Mozek nedokáže rozeznat, zda je stereotyp naučený správně nebo špatně. Hrozí tedy riziko, že špatně naučený stereotyp bude negativně ovlivňovat Vaše tělo. To se týká zejména špatně naučených pohybových stereotypů, které mohou způsobit potíže s Vaším pohybovým aparátem.

Pokud se například při učení řízení auta naučíte špatně řadit, postupem času zničíte převodovku. Pokud se však špatně naučíte nějakou namáhavou činnost, mohou se postupem času objevit potíže s pohybovým aparátem. To je způsobeno tím, že zátěž při této špatně naučené činnosti přetěžuje jednotlivé části pohybového aparátu.

Tím nejčastějším špatným pohybovým návykem je jednoznačně sezení nevhodným způsobem. Jistě každý z vás už pocítil bolest bederní nebo krční páteře z dlouhého sezení. Ona za to ani tolik nemůže samotná délka sezení. Největším problémem je právě špatný způsob, kterým sedíte. Bolest v tomto případě vzniká tak, že jsou bederní a krční obratle ve špatné pozici, ve které jsou nadměrně namáhány.

POZOR!

Mnoho mých klientů mělo potíže se zády jen z toho důvodu, že dlouhé roky sedávali špatným způsobem. Špatné návyky, které si vytvořili u sezení, si postupně vytvořili i u jiných aktivit.

Cílem tohoto článku je, abyste si začali všímat, jakým způsobem se hýbete právě Vy. Začněte si všímat těch činností, po kterých Vás bolí například záda nebo klouby. Uvědomění je totiž první krok, jak začít měnit špatné pohybové návyky, a tím si zlepšit život.

POZNEJTE SVÉ TĚLO A ZLEPŠETE SI ŽIVOT.

Filip Kuňák
Jsem pohybový terapeut a rád učím lidi, jak se jednoduše, efektivně a s radostí jednou provždy zbavit svých bolestí. Právě proto jsme vytvořili akademii zdravého pohybu CORE ACADEMY.cz a internetový blog ZDRAVÁ MAMINKA.cz. Pomáháme lidem po celé republice znovu získat radost z bezbolestného pohybu. Při své práci se denně setkávám s neskutečným potenciálem, který aktivní hluboké stabilizační svaly a správné pohybové návyky opravdu mají. Není nic lepšího, než když vidím, jak tyto pravidla a principy zdravého pohybu zlepšují kvalitu života u všech mých klientů. Učíme ostatní lidi používat hluboké stabilizační svaly a správné pohybové návyky v jejich prospěch. Díky tomu může být Vaše tělo zdravé a odolné.

Stále nemáte naší e-knihu?

 

Stáhněte si e-knihu Zázračných 15 minut denně aneb vyměňte gram pohodlí za kila úlevy

Komentáře