Je tu první VIDEO článek z rubriky nazvané Fyzio do života. Dnes to bude na téma stabilizace bederní páteře a aktivace hlubokých břišních svalů. Cviků na stabilizaci bederní páteře je spousta, ale my jsme vybrali jeden, který je zaprvé velice účinný a zadruhé s použitím dnes populárního Bosu je i velice funkční a atraktivní.
Tento cvik především posiluje stabilizační funkci svalů, které se podílejí na stabilizaci (ochraně) bederní páteře. Jedná se o koordinovanou spolupráci mezi svaly pánevního dna, bránice, břišních svalů a hlubokých svalíků podél bederní páteře.
Dále tento cvik posiluje spodní fixátory lopatek a uvolňuje trapézové svaly a šíji. Zejména ti, co celý den sedí a mají nahrbenou páteř, ucítí aktivitu svalů pod lopatkami a mezi nimi.
Tu nejprospěšnější věc jsem si nechal na konec. Tento cvik trénuje svalovou souhru mezi rameny a břichem, která je nesmírně důležitá při převádění zátěže z horní poloviny těla na tu spodní polovinu těla, právě přes aktivní a stabilní oblast břicha a pánve.
Tento cvik je poměrně jednoduchý, přesto zde zmíním pár chyb, na co si dát pozor.
Tento cvik patří mezi velice účinné způsoby stabilizace bederní páteře a je vhodný téměř pro každého klienta. Výhodou cviku je opora o Bosu a tím pádem k lepšímu uvolnění bederní páteře a aktivaci stabilizačních svalů.
Chtěl bych zmínit i jednu věc, na kterou byste si měli dát pozor. Jedná se o větší zátěž na hlavu a krční páteř v tomto poměrně velkém záklonu. Je opravdu nutné udržet hlavu v prodloužení páteře.
Stále nemáte naší e-knihu?
Stáhněte si e-knihu Zázračných 15 minut denně aneb vyměňte gram pohodlí za kila úlevy