Cvičit CORE nebo hardcore

17.9. 2015Filip Kuňák2534x

Benchpress

Zdálo by se, že tyto dva způsoby cvičení jsou úplně odlišné a vůbec spolu nesouvisí, ale není tomu tak. Myslím si, že znát tuto souvislost je jedna z nejdůležitějších informací, pokud se chcete věnovat ve svém volném čase pohybovým aktivitám. Tento článek se především věnuje posilování, ale tyto vědomosti se dají uplatnit na jakýkoliv druh aktivity. Pojďte se tedy dozvědět více.

Při takzvaném hardcore tréninku je absolutně nezbytné používat takzvaný hluboký stabilizační systém páteře (HSSP) neboli CORE systém, aby Vaše tělo vydrželo těžké tréninkové dávky. Bez používání CORE systému není možné, aby lidské tělo dlouhodobě zvládalo velké zátěže. To je způsobeno tím, že bez aktivace hlubokých svalů CORE systému není rovnoměrně rozložena zátěž na všechny pasivní struktury bederní a křížové páteře a pánve.

Příčiny

Při takto dlouhodobě špatném zatěžování roste riziko vzniku potíží s pohybovým aparátem. Mezi nejčastější projevy patří ztuhlé povrchové svaly, bolesti zad, bolesti kloubů a mnoho dalších. Tělo není jednoduše připraveno na tak velkou zátěž. Z těchto důvodů mohou vzniknout také mnohdy nevratná poškození pohybového aparátu, jako je úplný výhřez meziobratlové destičky a následná nutnost sešroubování obratlů.

Z toho jasně vyplývá, že cvičení zaměřené na CORE systém je naprostý základ pro jakékoliv další cvičení. Je jedno, jestli chcete hubnout, nabírat svalovou hmotu nebo jen rádi a často cvičíte, funkční CORE systém je základní předpoklad pro všechny druhy cvičení.

Co se děje s tělem při cvičení v nesprávném nastavení?

Mnoho lidí si vůbec neuvědomuje, jak moc je důležité dodržovat správné nastavení při cvičení. Nezáleží na tom, jaké cviky provádíte, pokaždé musíte dodržovat zásady správného nastavení těla.

Co se tedy děje, když se zanedbává správná technika? Je to prosté. Při špatném nastavení těla při cvičení se především klouby (kolena, ramena, obratle, atd.) nenacházejí ve správných pozicích, kde všechny svaly spolupracují, a tím pádem i nejvíce vydrží. V těchto špatných pozicích dochází k většímu tření a k páčení. Také pracují jen některé svaly, tudíž není využit plný potenciál všech svalů. Výsledkem je, že dochází k přetěžování jednotlivých částí těla.

Co se děje s tělem při cvičení ve správném nastavení?

Každý kloub má svoji centrovanou pozici, ve které všechny svaly spolupracují na pohybu v tomto kloubu tak, aby nedocházelo k jeho opotřebování. To je to správné nastavení, kterého byste měli dosáhnout. V této pozici svalové stabilizátory kloubu mohou pracovat a zajišťují bezpečný pohyb při větší zátěži.

Příklad z praxe – vzpěrači

Vzpírání je dokonalý příklad toho, že pokud člověk perfektně ovládne své tělo a umí se správně nastavit, může dosáhnout pozoruhodných výsledků, aniž by se zranil. Ukazuje se zde, že CORE a hardcore se nedá oddělovat. Lidské tělo má velký potenciál, a pokud všechny svaly pracují tak jak mají, není se čeho obávat. Nikoho samozřejmě nenabádám, ať jde hned pokořit světové rekordy. J

Světové rekordy

Muži:

Absolutní rekord – 263 kg v nadhozu

Ženy:

Absolutní rekord – 190 kg v nadhozu

Závěrem

Závěrem chci říci, že pokud opravdu chcete cvičit naplno, nevynechejte etapu, kdy se na těžké tréninky musíte připravit. Nejen po technické stránce, jak nabádám v tomto článku, ale také po fyzické stránce.

Filip Kuňák
Jsem pohybový terapeut a rád učím lidi, jak se jednoduše, efektivně a s radostí jednou provždy zbavit svých bolestí. Právě proto jsme vytvořili akademii zdravého pohybu CORE ACADEMY.cz a internetový blog ZDRAVÁ MAMINKA.cz. Pomáháme lidem po celé republice znovu získat radost z bezbolestného pohybu. Při své práci se denně setkávám s neskutečným potenciálem, který aktivní hluboké stabilizační svaly a správné pohybové návyky opravdu mají. Není nic lepšího, než když vidím, jak tyto pravidla a principy zdravého pohybu zlepšují kvalitu života u všech mých klientů. Učíme ostatní lidi používat hluboké stabilizační svaly a správné pohybové návyky v jejich prospěch. Díky tomu může být Vaše tělo zdravé a odolné.

Stále nemáte naší e-knihu?

 

Stáhněte si e-knihu Zázračných 15 minut denně aneb vyměňte gram pohodlí za kila úlevy

Komentáře