Likvidační cviky na posilování břišních svalů

10.6. 2017Filip Kuňák13622x

Skoro se až divím, že cviky jako jsou sklapovačky, lebedy nebo zkracovačky ještě někdo v dnešní době cvičí. V posilovnách a na internetu stále vídám lidi, kteří si neváhají těmito cviky ubližovat.

Samozřejmě chápu, že se to děje hlavně kvůli tomu, že nevědí, že tyto cviky jim skutečně ubližují. A proto bych byl rád, kdyby se tento článek k těmto lidem dostal.

Likvidační cviky pro bederní páteř

Musím Vám říci, že tyto cviky jsou od samotného základu naprosto špatně. Z pohledu zdravého cvičení a fyzioterapie můžeme tyto cviky hodnotit jako likvidační, zejména pro bederní páteř.

Bederní páteř a oblast kříže v podstatě nesou váhu celé horní poloviny těla. Hlavně z tohoto důvodu je tato oblast velice choulostivá a je třeba, aby zde fungovalo vše na sto procent.

Páteř je odolná pouze v protažení

Celá páteř a zejména ta bederní je odolná pouze, když jsou obratle vůči sobě v ose a v odlehčení. To znamená, že jakékoliv vychýlení obratlů při zátěži způsobuje přetěžování v daném místě.

Je to hlavně kvůli tomu, že při nahrbené bederní páteři dochází k utlačování meziobratlových plotének a k nedostatečnému nitrobřišnímu tlaku, který funguje jako opora bederní páteře.

VŠECHNO CO JSEM TEĎ POPSAL ZPŮSOBUJÍ ŠPATNÉ CVIKY NA POSILOVÁNÍ BŘIŠNÍCH SVALŮ!

Čeho těmito cviky docílíte

Bolesti zad

Tento cvik způsobuje tři druhy bolestí zad.

První z nich je bolest paravertebrálních svalů (bederní vzpřimovače). Jedná se o svalové namožení, které není až tak samo o sobě nebezpečné. Tato bolest je většinou konstantní a trvá až do uvolnění přetížených svalů.

Druhým typem bolesti je útlak meziobratlové destičky, která je vytlačována ze své přirozené polohy. V tu chvíli se opírá do vazů a okolní tkáně a způsobuje lokální bolest v místě opření do tkáně. Tato bolest se objevuje a zase mizí v závislosti na pozici obratlů vůči sobě a na míře útlaku ploténky.

Třetím typem bolesti zad je způsoben utlačovanou ploténkou, která tlačí až na míšní nervy procházející páteřním kanálem. Tato bolest je charakteristická takzvaným vystřelováním bolesti do dolních končetin. Nejčastěji se jedná o bolestivé výstřely do kyčle, stehna nebo lýtka. To už záleží na tom, v jakém segmentu je nerv drážděn.

Tato bolest signalizuje definitivní výhřez ploténky!

VŠECHNY TŘI TYPY BOLESTÍ SE DAJÍ SPRÁVNÝM CVIČEMÍM ODSTRANIT A VRÁTIT SE ZPĚT DO AKTIVNÍHO ŽIVOTA!

Výhřez meziobratlové ploténky

Kdybyste ignorovali bolesti, které jsem popsal výše, tak z největší pravděpodobností dojde k úplnému výhřezu utlačované ploténky. To je nebezpečné v tom, že Vám takováto destička může poranit míšní nervy.

Řešením této situace je buď pomocí operace odstranění celé nebo části ploténky nebo se dá za včas pomicí cvičení vrátit zpět na své místo.

Diastáza

Tento další nepříjemný důsledek vzniká hlavně při špatném posilování břišních svalů. Jedná se o rozestup břišní stěny vlivem přetížení přímého břišního svalu v kombinaci s útlumem stabilizační funkce hlubolých břišních svalů.

V praxi to pak vypadá tak, že přímý sval břišní se ve své středové linii (linea alba) povoluje a rozevírá. Při této disfunkci je zvýšené riziko břišní kýly.

Diastáza se dá napravit cvičením, při kterém posílíte hluboké břišní svaly a tím pádem uvolníte napětí přetíženého přímého břišního svalu.

Oslabení nitrobřišního tlaku

Tento tlak je nesmírně důležitý pro oporu bederní páteře. V podstatě brání vychýlení obratlů mimo svou osu při zátěži a tím pádem brání v útlaku meziobratlových plotének.

Nitrobřišní tlak se dá krásně natrénovat pomocí správně zvolených cviků. Jedná se o cviky, které trénují svalovou stabilizační souhru (mechanismus).

Pár slov závěrem

Tento článek jsem nenapsal, abych někoho strašil, co vše se mu může stát. Spíš jsem chtěl poukázat na danou problematiku. Je to článek na zamyšlenou, zda se vůbec vyplatí posilovat břišní svaly pomocí cviků, které jsou již dávno v důchodu (nebo by měly být!).

Určitě se teď ptáte, jak tedy cvičit břišní svaly?

Toto téma je samozřejmě na alespoň dalších 34 článků a proto Vám obecně poradím. Vybírejte si cviky, které posilují stabilizační funkci břišních svalů a dochází při nich k odlehčení obratlů.

Kdyby Vás to více zajímalo, tak jsme napsali e-knihu Zázračných 15 minut denně, aneb vyměňte gram pohodlí za kila úlevy, ve které je podrobně popsaná problematika přetěžování a zdravého cvičení.

Stáhněte si e-knihu Zázračných 15 minut denně aneb vyměňte gram pohodlí za kila úlevy

Filip Kuňák
Jsem pohybový terapeut a rád učím lidi, jak se jednoduše, efektivně a s radostí jednou provždy zbavit svých bolestí. Právě proto jsme vytvořili akademii zdravého pohybu CORE ACADEMY.cz a internetový blog ZDRAVÁ MAMINKA.cz. Pomáháme lidem po celé republice znovu získat radost z bezbolestného pohybu. Při své práci se denně setkávám s neskutečným potenciálem, který aktivní hluboké stabilizační svaly a správné pohybové návyky opravdu mají. Není nic lepšího, než když vidím, jak tyto pravidla a principy zdravého pohybu zlepšují kvalitu života u všech mých klientů. Učíme ostatní lidi používat hluboké stabilizační svaly a správné pohybové návyky v jejich prospěch. Díky tomu může být Vaše tělo zdravé a odolné.

Stále nemáte naší e-knihu?

 

Stáhněte si e-knihu Zázračných 15 minut denně aneb vyměňte gram pohodlí za kila úlevy

Komentáře