Jaký sport je pro nás ten nejzdravější?

28.8. 2015Filip Kuňák3603x

Minulý týden jsem dostal email, ve kterém byla otázka od Pavla K., která se čím dál tím častěji opakuje.

Otázka zní, jaký je nejzdravější sport nebo činnost pro naše tělo? V naší ordinaci jsem na tuto otázku odpovídal snad stokrát a za tu dobu jsem si všiml, že odpověď byla pro všechny velmi přínosná, protože nejen že dostali uspokojivou odpověď, zároveň jsem jim tím vysvětlil, jak funguje lidský pohyb.

Právě tato hodnotná a velmi praktická odpověď mě inspirovala k tomu, abych napsal tento článek a dal tak možnost co nejvíce lidem, aby se jí dozvěděli také.

Vzpomínám si, že jsem pracoval s jedním klientem, který každý den cvičil krátkou sestavu z jógy a pilates. Přesto měl bolestivé potíže a nechápal, proč to tak je, když každý den poctivě cvičí.

Řekl jsem mu, že než si udělám obrázek o tom, kde je problém, potřebuji od něj, aby mi ukázal celou sestavu a třeba se nám podaří objevit, proč má stále bolesti.

Trvalo to jen pár vteřin a hned mi bylo jasné, proč!

Hned po prvním cviku jsem pochopil, kde je problém. Viděl jsem to okamžitě – hlava v záklonu a předsunu, propadnutý hrudník, spodní žebra vylezlá, klenba na rukách v podstatě žádná, bedra ve velmi špatné pozici, no šílený.

A takhle je to s každým sportem nebo pohybovou aktivitou. Důležitější není, jaký sport děláme, ale to, jak ho děláme. Při sportu a pohybu je nejdůležitější preciznostsprávné svalové souhry, respektive správné pohybové programy v mozku.

To na čem záleží jsou správné svalové souhry a pohybové programy

Pokud váš mozek řídí pohyb správně a vaše svalové souhry jsou precizní, můžete si dovolit téměř jakýkoliv sport a bude pro vás prospěšný.

Je to tím, že vaše klouby budou ve správném postavení pro pohyb. Svaly, které mají vést pohyb, budou plnit svou funkci a stejně tak svaly, které stabilizují a ochraňují klouby při pohybu, budou aktivní.

V opačném případě to není ideální

Pokud však má váš mozek špatně nastavené pohybové programy a nedokáže použít ty správné svalové souhry, dochází ke svalovým dysbalancím a k opotřebování chrupavčitých a vazivových struktur kloubů. Je to tím, že klouby nejsou v ideálním nastavení pro pohyb a dochází v nich k páčení a nadměrnému tření.

Doporučení pro všechny, kteří mají bolesti

Bolesti mají z drtivé většiny příčinu v nekvalitním pohybu ve špatných pozicích. Jedná se o pohyb na základě špatných pohybových programů se špatnými svalovými souhrami.

Tyto programy se dají „přeprogramovat“ a naučit precizně, abyste opět začali používat ty správné svalové souhry.

Doporučil bych vám začít se cviky, které jsou založeny na kineziologickém vývoji dítěte v kombinaci aktivace hlubokých stabilizačních svalů.

Můžete využít cviky, které máme na našich stránkách nebo terapeutický systém cviků BackCare. Tyto cviky právě trénují precizní svalové souhry a pohybové programy.

Začněte nejdříve se statickými cviky a potom se je snažte aplikovat do dynamiky. Na začátku je lepší se učit vše bez pohybu a dokázat precizně nastavit tělo do správné polohy a trénovat svalové souhry ve statice (v začátcích by vás mohl pohyb zbytečně rozptylovat).

Čím si budete jistější, můžete přidávat pohyb.

Poté budete schopni dělat sport nebo pohybovou činnost, kterou máte rádi. A dokonce vám bude dělat dobře 🙂

Ještě tu pro vás mám jednu případovou studii z mé praxe

Věřím tomu, že každý pochopil, o čem píšu, přesto chci ještě uvést malou případovou studii, jak jsem u svého klienta přebudoval jeho špatné pohybové programy na ty správné a jak začal u svého oblíbeného sportu používat ty správné svaly.

Před časem jsem se domluvil na spolupráci s jedním klientem (Martin), který měl klasické sedavé zaměstnání a jeho největším koníčkem bylo veslování. Téměř každý den chodil trénovat na Vltavu a ve dnech, kdy se nedalo být venku, trénoval doma na veslovacím trenažéru.

Jeho největším problémem bylo, že ho při veslování začala bolet záda a celá krční páteř

Vyloženě mu to přestalo dělat radost. V podstatě kvůli bolesti přestal trénovat a bolesti mu dokonce začaly vadit i při jeho zaměstnání, což bylo podle jeho slov už moc a rozhodl se to nějakým způsobem řešit.

Po prvním setkání jsem zhodnotil, že se jedná o klasický problém, kdy příčinou bolesti je postupné přetěžování oblasti beder a krční páteře z důvodu špatné svalové souhry při pohybu. Tento problém se dá však krásně vyřešit.

Když to shrnu, Martin dlouhá léta špatně seděl v práci, špatně seděl v lodi a špatně vesloval.

Tímto způsobem si postupně vybudoval špatné pohybové programy a špatné svalové souhry, které za ty léta začaly dělat problémy, a Martin začal cítit bolesti.

Po tomto zjištění jsme se mohli pustit s radostí do práce, protože jsem přesně věděl, jak na to

Začali jsme klasicky s naším nejúspěšnějším cvikem Opora lokty a ve statických polohách. Mým prvotním cílem bylo naučit Martina, aby dokázal správně nastavit segmenty těla vůči sobě a aby je ve statické zátěži dokázal udržet správně nastavené.

Vypadalo to tak, že jednu hodinu za čtrnáct dní jsme cvičili spolu a zbytek času cvičil sám doma podle našeho terapeutického systému BackCare, přesně to, co jsme se společně naučili. Tím zbytkem času myslím 15 minut denně, abyste si nemysleli bůh ví co.

Už v této fázi Martin cítil úlevu od bolestí a cítil se mnohem lépe a to zatím cvičil jen pár cviků podle našich videí 15 minut denně

Následně jsme začali trénovat ty správné pohyby

Po několika týdnech, kdy Martin poctivě cvičil naše cviky podle videa, jsme přešli do další fáze, což spočívalo v tom, že to co se Martin naučil při cvičení našich cviků, začal používat i při veslování na trenažéru.

Správné nastavení těla, které se naučil při cvičení v leže, začal používat i v sedě na trenažéru a začal se cítit jako nikdy dřív.

Víte, čím to bylo?

V podstatě je to jednoduché!

Když za mnou Martin přišel, měl naučené špatné pohyby, při kterých používal špatné svaly. Náš terapeutický systém BackCare ho začal díky jednoduchému provedení učit správně nastavit jednotlivé části těla a v tomto správném nastavení těla zapojit ty správné svaly.

Zatím jen zlehka a bez pohybu.

Jakmile měl tyto cviky zažité a velmi dobře naučené, mohl je použít i ve svém oblíbeném sportu.

Martin už měl z cvičení naučené a zažité, jak má při zátěži nastavit páteř, jak ramena, jak hlavu s krkem a s těmito naučenými pozicemi se mohl posadit na trenažér. Jakmile začal veslovat s těmito novými návyky, začal zároveň používat i správné svalové souhry, které začal používat už při cvičení BackCaru.

Postupem času svému mozku vštípil kvalitnější a kvalitnější pohybové programy a stále více používal správné svalové souhry.

NEJEN, ŽE HO TO ZBAVILO BOLESTÍ, ALE HLAVNĚ ZAČAL MÍT ODOLNĚJŠÍ POHYBOVÝ APARÁT

V tomto druhu terapie je obrovská síla a dá se použít u jakéhokoliv problému

Musím říci, že s naším přístupem řešení bolestí slavíme velké úspěchy, a i když už to děláme pár let, vždy jsme stejně nadšení, jako naši klienti. Doslova si to užíváme.

Největší pecka je, že nezáleží na tom, co Vás bolí, stačí se jen věnovat skutečné příčině a začít postupně měnit špatné pohybové programy a špatné svalové souhry na ty správné. Na takové, které budou v souladu s Vaším pohybem a tělem.

A co považuji za největší úspěch?

Největší úspěch vidím v tom, že se Martin dokázal zbavit svých bolestí v podstatě sám. Poctivě cvičil podle našich videí BackCare a až přišel čas, začal cviky využívat na trenažéru.

Spolu jsme se viděli pouze 3x a to jen proto, že Martin chtěl. Jinak jsme spolu byli v kontaktu přes mobil a email.

Je naprosto běžné, že vedu terapii s klientem, který je z druhé strany republiky. Pomocí našich videí a emailové konzultace jsem schopný velmi účinně vést terapii a klient má skvělé výsledky.

Filip Kuňák
Jsem pohybový terapeut a rád učím lidi, jak se jednoduše, efektivně a s radostí jednou provždy zbavit svých bolestí. Právě proto jsme vytvořili akademii zdravého pohybu CORE ACADEMY.cz a internetový blog ZDRAVÁ MAMINKA.cz. Pomáháme lidem po celé republice znovu získat radost z bezbolestného pohybu. Při své práci se denně setkávám s neskutečným potenciálem, který aktivní hluboké stabilizační svaly a správné pohybové návyky opravdu mají. Není nic lepšího, než když vidím, jak tyto pravidla a principy zdravého pohybu zlepšují kvalitu života u všech mých klientů. Učíme ostatní lidi používat hluboké stabilizační svaly a správné pohybové návyky v jejich prospěch. Díky tomu může být Vaše tělo zdravé a odolné.

Stále nemáte naší e-knihu?

 

Stáhněte si e-knihu Zázračných 15 minut denně aneb vyměňte gram pohodlí za kila úlevy

Komentáře